Monitor je naizgled najrobusniji dio kompjutora. Medjutim ne smijemo izgubiti iz vida da mu je prednja ploha staklena i kao takva vrlo osjetljivo mjesto.


Treba stoga dobro paziti da ju ne razbijemo prejako bacenom peglom ili kamenom za pritiskanje kupusa (ako vam se pegla odbija od staklo, pokusajte metalnim djelom cijevi od usisavaca, ceono, najjace sto mozete).

Neoprezan rafal iz kucnog naoruzanja takodjer moze ozbiljno ostetiti monitor; kao i lose naciljana rucna bomba.

Zbog svega, preporucuje se monitor spreda zastititi plocom od neprobojnog celika. Naravno time smo unekoliko smanjili vidljivost ekrana, ali uz malo kucnog majstorstva, i taj se problem s lakocom otklanja:

Izrezite u ploci okruglu rupu, promjera cca 4-5 cm. Od susjeda posudite dalekozor, rastavite ga (iskustvo steceno s odvijacem na tipkovnici vam ovdje moze biti od koristi - ako neide ni tako, pokusaje snaznim zamasima udarati dalekozorom od rub stola), izvadite okular, montirajte ga na rupu u celicnoj ploci pomocu cilindra od lima ili tvrdjeg kartona (ljepenke) i gotovo! Samo jos prislonite oko na okular, podesite ostrinu i mozete mirno nastaviti raditi u svom omiljenom programu, sada sigurni da vise nista ne ugrozava staklo vaseg monitora.

Treba pripomenuti i da je kompjutorski monitor izuzetno nepogodan za rezanje motornom pilom. Nacinjen je od tvrde plastike koja se pri rezanju vrlo nespretno kida, izvija i puca, tako da je rez rijetko kad besprijekoran. Ako jos pilom zahvatite u staklo s prednje strane, skripi i lomljavi nece biti kraja. Zato je u tom slucaju dobro nositi zastitne naocale jer neki mali komadic plastike lako zavrsi u oku. Iz istog razloga, rezanje monitora motornom pilom se posebno ne preporucuje djeci ispod tri godine jer lako mogu progutati ili udahnuti sitnije djelice.


mouse   tastatura
diskete   radni uslovi   dodatak
kako nastaju kompjutorski programi